Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Areál SPU v Nitre

Kategória: Mestská architektúra

Okres Nitra, mesto Nitra

Viete, kde môžete uvidieť v Nitre UFO? Pozor, nejde o objekt mimozemskej civilizácie alebo lietajúci tanier. Tak prezývajú nitrianski študenti Aulu maximu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. 

Jej šošovkovitá kupola sa stala neprehliadnuteľným symbolom mesta pod Zoborom a spolu s ďalšími objektmi v areáli univerzity - bazénom pred aulou, pavilónom A,Z,T,CH a spojovacou chodbou A a B s posluchárňami a laboratóriami, ju 11.apríla 2014 Pamiatkový úrad Slovenskej republiky zaradil do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Vysokoškolský komplex SPU bol postavený v rokoch 1961 – 1966 podľa projektu architekta Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského z roku 1959. Je jednou z najvýznamnejších realizácií tohto druhu na Slovensku a zároveň jedným z najkvalitnejších diel domáceho povojnového modernizmu. Jeho architektonické kvality, použitie nových stavebných a konštrukčných technológií, ho radia k jedinečným dielam európskej architektúry.

Dielo bolo v období výstavby pozitívne hodnotené v domácej i zahraničnej tlači, publikovali o ňom aj v nemeckom časopise DBZ, čo bolo v tej dobe neobvyklé ocenenie domácej architektonickej produkcie. Bolo zaradené aj do väčšiny súborných publikácií o slovenskej architektúre. Areál vytvára dôležitú figúru v panoráme mesta Nitry.