Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Neoklasicistický kaštieľ je spolu s parkom národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v miestnej časti obce Beladice neďaleko Nitry. Dala ho vybudovať rodina kráľovského radcu a podžupana Tekovskej župy Karola Jesenského okolo r. 1820. Potom sa stal sídlom šľachtickej rodiny Szirányii - Ötömös. Neskôr kaštieľ odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho koncom storočia prestaval a zväčšil v duchu neoklasicizmu.

V neoklasicistickej podobe sa kaštieľ zachoval dodnes, ale v zmenšenej pôdorysnej dispozícií. V roku 1937 počas stavebných úprav majiteľa, bohatého židovského obchodníka Dr. Krausa boli rozobraté bočné krídla. Novým majiteľom sa po krátkom čase stala rodina Ďurčanských, ktorá vlastnila kaštieľ do roku 1945. V rokoch 1948-1979 bola v budove Základná deväťročná škola.

Genius Loci je v kaštieli silne prítomný. Z vnútorného zariadenia zostal zachovaný fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu, krásne kazetové stropy v salónikoch na poschodí alebo balkón na liatinovej konštrukcii od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera.

V r. 1998 – 2003 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia a renovácia kaštieľa vrátane pôvodného parku, čím mu bola prinavrátená jeho pôvodná umelecko-historická hodnota. Následne bol celý areál kaštieľa uvedený do prevádzky ako Park Hotel Tartuf*** s reštauráciou, kongresovými priestormi, tenisovými kurtmi, neskôr wellness centrom a jazierkom. Má jedinečné prostredie, podmienky a príjemnú atmosféru pre prácu i oddych návštevníkov. Je ideálnym miestom na usporiadanie rôznych firemných a spoločenských podujatí.

Dominantou areálu je rozľahlý anglický park. Je v ňom inštalovaná Prírodná galéria umeleckej keramiky, ktorá je výnimočná v rámci celého Slovenska. Na inom mieste sa doposiaľ podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch nenachádza. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy, ktoré sa tu konali v r. 1999-2009. Počas 8 workshopov tu pôsobilo 52 umelcov zo 4 svetadielov. Je prístupná všetkým návštevníkom kaštieľa, hotela, turistom a širokej verejnosti.

Kontakt

Pustý Chotár 495
951 75 Beladice, Slovenská republika

www.tartuf.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

tel./fax: +421 (37) 63 30 680

Otváracie hodiny:
Reštaurácia, kaviareň
Pondelok – Nedeľa od 10:00 do 22:00 hod

Wellness
fitness 07:00 – 21:00
golfový simulátor 10.00 – 21:00
krytý bazén, sauny: pondelok – piatok 15.00 – 21:00
krytý bazén, sauny: sobota – nedeľa 10.00 – 21:00