Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Oponice nevynikajú svojou rozlohou, obec je „učupená“ pod západným úpätím majestátneho pohoria Tríbeč. Hospodársky, kultúrny a spoločenský život obce výrazne ovplyvnil rod, ktorý tu v roku 1392 „zakotvil“. Bol to uhorský rod „Peechovcov“, ktorý získal Oponice výmenou za Bernolákovo a keď jeho členovia uvideli majestátne múry hradu na konci 14. storočia a nádhernú krajinu navôkol, že sa rozhodli zmeniť si svoj „predikát“ z Peech na Apponyi (Appony bol maďarský tvar názvu obce Oponice, ktorá už v tom čase existovala). V histórii je to veľmi ojedinelý jav!

Oponice patria k tým málo dedinám Ponitria, ktoré boli sústavne osídlené od 9. storočia až do novoveku. Prvá písomná zmienka o existencii Oponíc pochádza z roku 1244 kedy sa spomína v listinných dokumentoch Nitrianskej kapituly. V obci Oponice stojí menší renesančný kaštieľ rodu Apponyiovcov z prelomu 16. a 17. stor.  V roku 1993 dala obec zelenú založeniu APPONYIHO MÚZEA, ktoré tu funguje dodnes. Nachádza sa v ňom vyše 2500 exponátov viažucich sa na rod Apponyiovcov. Sú tu obrazové zbierky, dobový mobiliár, časť slávnej rodinnej knižnice založenej v roku 1774, poľovnícke trofeje, sakrálne predmety z miestneho kostola a veľa iných dobových predmetov.  Od roku 2005 je na prízemí múzea inštalovaná výstava artefaktov spadnutých spojeneckých lietadiel v Tribečskom pohorí na sklonku druhej svetovej vojny. Zbierku doplna výstava historických motocyklov /Manet 90 – prvý slovenský motocykel z r.1947/, bicyklov a rádií. Okrem návštevy Apponyiho poľovníckeho múzea si môžete urobiť výlet na zrúcaniny Oponického hradu, zhliadnuť hrobku rodu Apponyiovcov pod  kostolom sv. Petra a Pavla. Taktiež máte možnosť navštíviť Apponyiovskú knižnicu.

Kontakt:

Mobil: 0907494759    E-mail:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.