Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Bohatý šľachtic gróf Grasalkovič bol radcom Uhorskej komory a strážca korunovačných klenotov. Práve od grófa Grasalkoviča kúpili majetky Huňadyovci. Bol to zrejme práve gróf Imrich Huňady, kto dal postaviť v 18. storočí neďaleko Nitry barokový kaštieľ v Mojmírovciach (v minulosti Urmín).

Grófovou vášňou pre cestovanie a poľovačky dýcha kaštieľ aj dnes. Zrejme zo svetových potuliek si gróf priniesol vzácne dreviny. Park kaštieľa s množstvom exotických stromov, krovín a rastlín patril medzi najkrajšie parky Horného Uhorska. Nebol však jedinou dominantou. Je tomu už viac ako 200 rokov, čo sa po prvýkrát v Rakúsko-Uhorsku konali konské dostihy. 13 koní pretekalo na trati dlhej 2 600 metrov. Dostihy vyhral kôň Tajár z urmínskeho chovu, ktorého Huňady kúpil v Egypte od bohatého šejka. Popularita pretekov každým rokom stúpala, na treťom ročníku sa už zúčastnilo až 40-tisíc divákov, medzi nimi aj členovia cisárskej rodiny.

Osud kaštieľa bol po II. sv. vojne takmer spečatený, neskôr vznikla myšlienka premeniť ho na historický hotel a miesto pre umenie. Odvtedy sa znovu zrodil pre umenie. Jediné miesto na Slovensku, kde na jednom mieste nájdete 130 ikon od srbských, cyperských, bulharských a ukrajinských ikonopiscov. Priamou nadväznosťou na ikony sú symboly najväčších svetových náboženstiev s desiatkami portrétov filozofov, spisovateľov a vedcov - sú v symbióze na „Chodbe tolerancie“. V kaštieli má svoje miesto aj rodák z Mojmíroviec gróf Grasalkovič, ktorého pripomínajú jeho portréty s cisárovnou Máriou Teréziou, ktorá ho za jeho vernú službu odmenila povýšením do grófskeho stavu.

Rozprávkové schody, po ktorých túži chodiť každá kráľovná nielen plesu. Pôvodné tereziánske lustre sa v kaštieli rozsvecujú každý večer. Obzvlášť počas Plesu grófa Huňadyho, ktorý sa v kaštieli koná pravidelne v plesovej sezóne na začiatku roka.

Kaštieľ patrí k miestam, kde si môžete oddýchnuť a zabaviť sa. Dámy môžu oddychovať v hotelovom relax centre, ktorého strop zdobí jedna z najväčších súčasných malieb na Slovensku s názvom „Kvety orchideí“. Páni si môžu svoju mušku preveriť v tunelovej strelnici pre krátke zbrane. Vrcholom atmosféry kaštieľa je tristoročná vínna pivnica s vinotékou, ktorú dotvára zbierka 12 obrazov od 24 akademických maliarov s tematikou vína a vinohradníctva.

Kontakt

Mojmírovce 919 
951 15 Mojmírovce
Slovenská republika
www.kastielmojmirovce.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: +421/37/779 82 01

Otváracie hodiny:

Reštaurácia
Pondelok – Nedeľa od 07:00 do 21:00 hod

Wellness
Pon, Pia: 07:00 - 10:00, 14:00 - 21:00 
So, Ned: 07:00 - 21:00