Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov, pochádzajúci zo 17. storočia sa po rekonštrukcii premenil na luxusný hotel so slávnou barokovou knižnicou tohto starobylého rodu. V jedinečnom hotelovom komplexe nájdete veľkorysé sály, 34 štýlových izieb a 7 priestorných a luxusne vybavených apartmánov.

Hoci voňajú novotou a sviežosťou, priestory kaštieľa majú úžasný historický príbeh. V minulosti tu pobývali také osobnosti ako členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov, Josephine Bakerová, maharadža z Patialy, Thomas Cardeza z Titanicu, albánska kráľovná Geraldina a mnohí iní.

Zimomriavky naskakujú každému, kto sa ocitne v milovanej knižnici mecenáša a oponického grófa ANTONA JURAJA APPONYIHO (1751 - 1817). Všade, kde sa pozriete a všetko, čoho sa dotknete, dýcha láskou ku knihám. Apponyi knihy miloval. Celý život ich zbieral vo Viedni. Rovnako miloval hudbu, a tak malé viedenské krídlo symbolizuje jeho blízke priateľstvo k  velikánom hudby ako Haydn, Mozart, Beethoven, Liszt a Chopin, ktorí pre tento šľachtický rod hrali a komponovali vo Viedni a Paríži...

Z  9. storočia „Prudentii Aurelii Opera“ napísaná na pergamene. Danteho „Allighieri comedia col comento“ s rytinami Sandra  Boticcelliho či slávna Biblia od Johanna Guttenberga z roku 1435 sa dnes považujú za absolútne skvosty európskeho knihovníctva... Taká bola knižnica na výslní svojej doby. Gróf Apponyi zozbieral počas svojho života vyše 30 000 vzácnych kníh – dnes ich je v knižnici už iba polovica, niečo okolo 15 000... V 18. storočí sa na policiach knižnice skvelo viac ako 400 prvotlačí.

Antona Juraja Apponyiho jeho knihy prežili. Vášeň ku knihám zdedil po otcovi Antonovi Apponyim. Knižnicu po jej neistom osude odkúpil a dal ju previesť z Viedne do Bratislavy. Dedičstvo a grófova láska tak opäť ožili. Legendárna knižnica sa stala na želanie grófa prvou verejnou knižnicou na Slovensku. Z Londýna dostávala vzácnu anglickú tlač a poznali ju pod menom „Public National Library of Presbourg“. Po necelých 20 rokoch našla knižnica pokojnejšie miesto v renesančnom kaštieli v Oponiciach.

Bohém a posledný majiteľ tunajšieho panstva HENRICH APPONYI (1885 - 1935)... Úspešný absolvent Oxfordu a univerzity v Pešti, žil pre svoje bohémske večierky v kaštieli. Poznali ich mnohé slávne osobnosti ako Josephine Bakerová, Theodore Roosvelt, Adam Opel či Thomas Cardeza - pasažier Titanicu, ktorý prežil jeho stroskotanie v roku 1912... Svoj pobyt v Oponiciach Henrich prerušoval nákladnými expedíciami do Afriky, Indie, Himalájí.

Dnes je kaštieľ CHATEAU APPONY jediné miesto na Slovensku, kde môžete prísť a bezplatne sa vzdelávať z tlače 16. až 20. storočia. V knižnici dodnes zostali vzácne diela N. Macchiavelliho, P. Aretina, Michelangela, Newtona, Goetheho, Voltaira či Shakespeara. Knižnica je obrovským magnetom pre hotelových hostí, aj pre turistov z rôznych končín sveta. Mnoho ľudí sem dnes prichádza za zážitkom a knižnicu vnímajú ako skvelý relax a miesto dotyku histórie a francúzskej noblesy.

Krédo Apponyiovskej knižnice je v nej stále aktuálne, a tak si plní svoju úlohu dodnes „LITERIS IN PATRIA AVGENDIS“ (Na zveľadenie učenosti vo vlasti).

Štýlová reštaurácia kaštieľa Songe je pýchou hotelovej gastronómie. K oddychu návštevníkom poslúži moderné wellness, ktoré obsahuje plavecký bazén s panoramatickým výhľadom do parku, vírivku saunový svet a masáže. Park, ktorý obklopuje kaštieľ je oáza zelene so vzácnymi drevinami a parkovým jazerom. V tomto nádhernom prostredí sú vsadené dva tenisové kurty s povrchom master a umelým osvetlením. 

Kontakt

Reštaurácia
Pon – Ned: 10:00 do 22:00

Wellness
Pon, Ut, Štv, Ned: 10:00 - 22:00 
Str: 10:00 - 24:00 
Pi, So: 10:00 - 23:00

Oponice 271 
956 14 Oponice
Slovenská republika
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: +421/38/323 81 11

www.chateauappony.sk