Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Hrad Hrušov

Kategória: Hrady

Väčšina hradov je zahalená rúškom stredovekej noci. Inak na tom nie je ani zrúcanina hradu Hrušov. Dodnes je dominantou kremencového hrebeňa východných svahov Tribečského pohoria, v nadmorskej výške od 475 do cca 490 m. n. m.

Vďaka strategicky výhodnej polohe hradu jeho majitelia kontrolovali významnú horskú cestu z Požitavia na Ponitrie, a taktiež boli vizuálne spojení so susedným hradom nad Klížskym Hradišťom a hradom Gýmeš. Pôvodný, rozsahom neveľký ranogotický hrad dal postaviť známy oligarcha, Matúš Čák Trenčiansky koncom 80. rokov 13. storočia. V 14. storočí, keď sa stal kráľovským majetkom, na hrade vyrástla vysoká obranná veža. Vďaka ryžovaniu zlata v okolitých potokoch sa jeho význam zvýšil. Preto v 14. – 15. storočí sa často menili jeho vlastníci. V polovici 16. storočia sa stali jeho majiteľmi páni zo susedných Topoľčianok. Známy bojovník proti Turkom, Ján Topoľčiansky ho opevnil a prestaval v renesančnom slohu. V 17. storočí hrad prešiel do vlastníctva Rákociovcov, ktorí ho rozšírili a zmodernizovali opevnenie hradu. Napriek tomu ho v roku 1708 dobyli a vyrabovali cisárske vojská.

Z opusteného hradu zostali do dnešných čias iba ruiny, ktoré sa snažia zachrániť členovia nitrianskeho OZ LEUSTACH. S hradom je spojených niekoľko povestí, napríklad o tom, ako Alžbetu Rákociovú, ktorá vyskočila z hradnej veže, zachránili anjeli, či o tom, že hrušovský zlatý poklad strážia v útrobách hradných pivníc štyri zvieracie bytosti alebo o stratenom pastierovi, ktorý sa záhadne stratil pri jeho hľadaní v podzemí hradu.

Bližšie informácie o dejinách hradu Hrušov, jeho majiteľoch i krásach okolitej flóry a fauny nájdete na informačných tabuliach, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli hradu.


Zdroj: Stanka Blahova - OZ LEUSTACH, Miloš Bača - Nitriansky samosprávny kraj