Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Kaštieľ Chateau Appony**** Oponice

Kategória: Kaštiele

Renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov, pochádzajúci zo 17. storočia sa po rekonštrukcii premenil na luxusný hotel so slávnou barokovou knižnicou tohto starobylého rodu. V jedinečnom hotelovom komplexe nájdete veľkorysé sály, 34 štýlových izieb a 7 priestorných a luxusne vybavených apartmánov.

Hoci voňajú novotou a sviežosťou, priestory kaštieľa majú úžasný historický príbeh. V minulosti tu pobývali také osobnosti ako členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov, Josephine Bakerová, maharadža z Patialy, Thomas Cardeza z Titanicu, albánska kráľovná Geraldina a mnohí iní.

Zimomriavky naskakujú každému, kto sa ocitne v milovanej knižnici mecenáša a oponického grófa ANTONA JURAJA APPONYIHO (1751 - 1817). Všade, kde sa pozriete a všetko, čoho sa dotknete, dýcha láskou ku knihám. Apponyi knihy miloval. Celý život ich zbieral vo Viedni. Rovnako miloval hudbu, a tak malé viedenské krídlo symbolizuje jeho blízke priateľstvo k  velikánom hudby ako Haydn, Mozart, Beethoven, Liszt a Chopin, ktorí pre tento šľachtický rod hrali a komponovali vo Viedni a Paríži...

Z  9. storočia „Prudentii Aurelii Opera“ napísaná na pergamene. Danteho „Allighieri comedia col comento“ s rytinami Sandra  Boticcelliho či slávna Biblia od Johanna Guttenberga z roku 1435 sa dnes považujú za absolútne skvosty európskeho knihovníctva... Taká bola knižnica na výslní svojej doby. Gróf Apponyi zozbieral počas svojho života vyše 30 000 vzácnych kníh – dnes ich je v knižnici už iba polovica, niečo okolo 15 000... V 18. storočí sa na policiach knižnice skvelo viac ako 400 prvotlačí.

Antona Juraja Apponyiho jeho knihy prežili. Vášeň ku knihám zdedil po otcovi Antonovi Apponyim. Knižnicu po jej neistom osude odkúpil a dal ju previesť z Viedne do Bratislavy. Dedičstvo a grófova láska tak opäť ožili. Legendárna knižnica sa stala na želanie grófa prvou verejnou knižnicou na Slovensku. Z Londýna dostávala vzácnu anglickú tlač a poznali ju pod menom „Public National Library of Presbourg“. Po necelých 20 rokoch našla knižnica pokojnejšie miesto v renesančnom kaštieli v Oponiciach.

Bohém a posledný majiteľ tunajšieho panstva HENRICH APPONYI (1885 - 1935)... Úspešný absolvent Oxfordu a univerzity v Pešti, žil pre svoje bohémske večierky v kaštieli. Poznali ich mnohé slávne osobnosti ako Josephine Bakerová, Theodore Roosvelt, Adam Opel či Thomas Cardeza - pasažier Titanicu, ktorý prežil jeho stroskotanie v roku 1912... Svoj pobyt v Oponiciach Henrich prerušoval nákladnými expedíciami do Afriky, Indie, Himalájí.

Dnes je kaštieľ CHATEAU APPONY jediné miesto na Slovensku, kde môžete prísť a bezplatne sa vzdelávať z tlače 16. až 20. storočia. V knižnici dodnes zostali vzácne diela N. Macchiavelliho, P. Aretina, Michelangela, Newtona, Goetheho, Voltaira či Shakespeara. Knižnica je obrovským magnetom pre hotelových hostí, aj pre turistov z rôznych končín sveta. Mnoho ľudí sem dnes prichádza za zážitkom a knižnicu vnímajú ako skvelý relax a miesto dotyku histórie a francúzskej noblesy.

Krédo Apponyiovskej knižnice je v nej stále aktuálne, a tak si plní svoju úlohu dodnes „LITERIS IN PATRIA AVGENDIS“ (Na zveľadenie učenosti vo vlasti).

Štýlová reštaurácia kaštieľa Songe je pýchou hotelovej gastronómie. K oddychu návštevníkom poslúži moderné wellness, ktoré obsahuje plavecký bazén s panoramatickým výhľadom do parku, vírivku saunový svet a masáže. Park, ktorý obklopuje kaštieľ je oáza zelene so vzácnymi drevinami a parkovým jazerom. V tomto nádhernom prostredí sú vsadené dva tenisové kurty s povrchom master a umelým osvetlením. 

Kontakt

Reštaurácia
Pon – Ned: 10:00 do 22:00

Wellness
Pon, Ut, Štv, Ned: 10:00 - 22:00 
Str: 10:00 - 24:00 
Pi, So: 10:00 - 23:00

Oponice 271 
956 14 Oponice
Slovenská republika
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
tel.: +421/38/323 81 11

www.chateauappony.sk