Partnerské stránky:

 

UNSK

 

Ubytovanie na vidieku

 

Visititra

 

Slovakia travel

 

 

 Poklady kraja

 

 

Významnými osobnosťami, pôsobiacimi v Šali, boli ostrihomský arcibiskup Peter Pázmaň (1570–1637), konštruktér a staviteľ Ján Feketeházy (1842–1927) či ľudový spisovateľ Jozef Sellyei – Miškovič (1909–1941). Zaujímavé historické pamiatky, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Dom ľudového bývania, Kostol sv. Margity Antiochijskej, Renesančný kaštieľ (dnes sídlo Štátneho archívu Bratislava, pobočka Šaľa).

Cestovný ruch v regióne Šaľa je postavený na využívaní prameňov termálnych vôd.

Termálne kúpalisko Diakovce patrí k najväčším a k najstarším zariadeniam cestovného ruchu v okolí mesta Šaľa. V obci sa nachádza areál termálneho kúpaliska, ktorý má pri prameni vodu s teplotou 65 °C. Táto termálna voda priaznivo pôsobí na pohybové ústrojenstvo. V areáli sa nachádzajú bazény, ubytovacie a stravovacie kapacity, rôzne ihriská a požičovňa športových potrieb.

Pri obci Kráľova nad Váhom je prehradená rieka Váh asi 4 km od Šale. Je tam veľká, všestranne rekreačne využiteľná vodná plocha s dĺžkou cca 12 km a šírkou cca 2 km. Sú tu možnosti na kúpanie, jachting, windsurfing, vodné lyžovanie a rybolov. V blízkosti tejto obce sa nachádza Detská farma - HUMANITA, ktorá ponúka prehliadku viac ako 20 druhov zvierat, možnosť vozenia na poníkoch a koňoch.

K okolitým chráneným areálom a prírodným pamiatkam patria: Bábske jazero, Selice, Vlčany; Bystré jazierko a Čierne jazierko, Tešedíkovo; Jahodnianske jazierko, Neded. Atrakciou regiónu je aj možnosť využiť riečnu kompu na Váhu pri Vlčanoch.


Mesto Šala v obrazoch