Vínne pivnice

Kategória: Víno

Vďaka pokračovateľom tradícií pestovania viniča a výroby kvalitného vína patrí vínna turistika k obľúbeným aktivitám mnohých návštevníkov. V nitrianskom regióne je  veľa vinárstiev, spomeňme z nich aspoň niektoré:

Víno Nitra 

prehliadku starobylej Nitry vám spríjemní návšteva tejto spoločnosti. V tradičnej vinotéke môžete ochutnať okrem tichých vín i šumivé vína Sekt Pálffy a ďalšie kvalitné vína ocenené na svetových vinárskych súťažiach

Vinárstvo Trnovec 

môže byť ďalšou zastávkou v okolí Nitry, kde vás prekvapí lahodná chuť odrodových vín vyrobených technológiou riadeného kvasenia. Tieto vína pochádzajú z viníc zo zoborských svahov a každoročne získavajú ocenenia na prestížnych vinárskych súťažiach.

VINIDI

spoločnosť sídli v obci Báb, niečo cez 20 kilometrov od Nitry. Pri jej návšteve vám pôžitok z ochutnávania tunajších vín umocní atmosféra štýlovej vinotéky s reprezentačnou degustačnou miestnosťou.

Vinanza

história značky Vinanza siaha do obdobia 60. rokov minulého storočia. 65 ha vinohradov sa rozprestiera na južných svahoch Podunajskej nížiny Ich vynikajúca expozícia a poloha predurčuje vinič na dosahovanie špičkových parametrov pre výrobu odrodových vín ako: Svätovavrinecké, Frankovka modrá, Rizling rýnsky, Pálava, Veltlínske zelené a Sauvignon. V roku 2008 bolo vysadených a zrevitalizovaných 30 ha viníc, kde pribudli do rodiny Cabernet Sauvignon, Tramín červený, Sauvignon, Rulandské modré, Muškát moravský, Chardonnay a Alibernet. V dnešnej dobe spoločnosť produkuje širokú škálu odrodových, kabinetných a prívlastkových vín, ktoré sa pýši niekoľkými zlatými medailami. Spoločnosť má sídlo v meste Vráble.

Vintop Karkó

vinárstvo sídli v obci Búč, medzi Komárnom a Štúrovom. Návštevníkom ponúka možnosť ochutnať ako tradičné odrodové vína, tak i vína na Slovensku menej známych odrôd.

Vinárske závody Topoľčianky 

nadviazali na úspešnú trdíciu a svoje výrobky ponúkajú pod ochrannou známkou Château Topoľčianky. Na najväčšej vinárskej súťaži na svete AWC Vienna získali ich vína niekoľko prestížnych ocenení.

Vinárstvo Alcedo 

ak ho navštívite v Bábe, môžete si posedieť a vychutnať dobré víno v pôvodnej grófskej pivnici z roku 1826. V ponuke nájdete í archívne vína od roku 1989.

Vinohradnícko-vinárskeho družstva Dvory nad Žitavou

vyrába víno v najslnečnejšej oblasti Slovenska a je často oceňované na výstavách vína. Ochutnať ho môžete v degustačnej miestnosti, alebo spolu s odborným výkladom a občerstvením vo vínnej pivnici.Z bielych odrôd môžete ochutnať Devín, Chardonnay, Irsai Oliver, Müller Thurgau, Rulandské biele, Rulandské šedé, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Sauvignon, Tramín červený a Veltlínske zelené. Z modrých odrôd sú zastúpené hlavne odrody Alibernet, Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá, Rulandské modré, Svätovavrinecké a Zweigeltrebe.

PD Mojmírovce

pred jeho návštevou si návštevníci môžu dohodnúť exkurziu do nových pivníc, ktoré sú súčasťou vinohradov a potom si posedieť s pohárom dobrého vína v štýlovo zariadenej degustačnej miestnosti.

Château Béla v Belej 

vo vinárskom svete je táto značka exkluzívneho vína synonymom najvyššej kvality. Ako jediné víno na Slovensku sa dostalo v hodnotení európskych someliérov do Top desiatky európskych vín. Vo vínnej pivnici z 18. storočia, ktorá je perlou hotelového komplexu si môžete vychutnať víno Château Béla Riesling od známeho vinára Egona Müllera.

Pivnica Radošina

južná orientácia viníc a vápencovo dolomitické podložie pôd dávajú vyniknúť hlavne burgundským odrodám viniča. Okrem Burgundského modrého /Pinot noir/ a Burgundského bieleho /Pinot blanc/ sa tu darí najmä Burgundskému šedému /Pinot gris/. Z neho sa vyrába najznámejšie víno Radošinský Klevner, ktorý bol dodávaný na anglický kráľovský dvor a tomuto vínu bol udelený certifikát. Radošinský Klevner zažil svoju obrodu v anglickej kráľovskej rodine aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Víno nechýbalo ani na stoloch pri návšteve Slovenska pápeža Jána Pavla II. Vína z pivnice Radošina sú typické ojedinelým charakterom vo vôni i chuti, získali priazeň konzumentov, ale aj viacero významných ocenení aj na svetových výstavách.

Terra Wylak

je pôvodný názov obce Veľké Zálužie. História vinárstva siaha v tejto oblasti hlboko do minulosti, z oblasti Nitry sa zachovali najstaršie historické dôkazy o existencii vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Na túto tradíciu nadväzuje aj vinárstvo TERRA WYLAK výrobou akostných a odrodových vín. Vinárstvo s penziónom sa nachádza v tichom prostredí 2 000m od výjazdu z rýchlostnej cesty R1 (výjazd Báb, smer Veľké Zálužie).