K najväčším vinárskym podujatiam v Nitrianskom kraji patrí Strekovský festival vína, Deň otvorených dverí v Château Topoľčianky či Nitriansky vínny festival.

Strekovský festival vína

Strekovský festival vína sa koná pravidelne tretí júlový týždeň. Návštevnosť je viac ako 10 000 ľudí. Návštevníci si môžu vychutnať kvalitné vína od vinárov nielen zo Strekova, ale zo všetkých kútov Slovenska, ako aj zo zahraničia.

Mottom festivalu je: „Príďte, buďte, zostaňte! Jedzte, pite, zabávajte sa v Strekovskej vinici.“

Deň otvorených dverí v Château Topoľčianky

Každoročne zavíta 1. mája do Topoľčianok viac ako 10 000 návštevníkov, ktorí môžu nazrieť do priestorov vinárstva, vrátane archívnej pivnice plnej tekutých pokladov. Okrem vín Château Topoľčianky sú v ponuke aj ochutnávky vín z jedinej slovenskej súťaže, na ktorej posudzujú vína výhradne dámy, Vienále Topoľčianky.

Nitriansky vínny festival

Začiatkom jesene si na Nitrianskom hrade našiel svoje miesto aj Nitriansky vínny festival. Predstavuje originálne spojenie historických hradných pivníc s najlepšími vínami z Nitrianskej, Južnoslovenskej a Malokarpatskej vinohradníckej oblasti a z Vinohradníckej oblasti Tokaj.

Okrem vyššie uvedených podujatí však môžete navštíviť celý rad menších či väčších súťaží, degustácií a festivalov, ktoré sa konajú v priebehu celého roka.

Agrovíno Nitra
Danube wine Komárno
Dni vína Nemčiňany
Vínne hody Vieska nad Žitavou
Vinobranie v Mojmírovciach
Víno Choča
Víno SPU Nitra
Novianska ochutnávka mladých vín, Nová Ves nad Žitavou
Gustus Juvenilis, Nitra
MunDus, Dunajská Streda
RoséFest, Bodíky
Požehnanie nového vína, Šamorín

Deň otvorených pivníc sa koná v rozličných lokalitách pestovateľov hrozna. Odporúčame napr. Jánske vína na hone Bita v Dolných Krškanoch, ochutnávka je známa aj svojím netradičným termínom 27.12. Lokálne súťaže sa konajú v obciach Malý Lapáš, Šurany, Veľké Zálužie, Mojmírovce, Šaľa, Čajkov, Vráble, Hontiansky súdok Dudince a ďalších.