Kabinetné
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 19 °NM. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Neskorý zber
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 21 °NM. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Výber z hrozna
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 23 °NM. Všetky strapce musia byť plne vyzreté. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Bobuľový výber
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 26 °NM. Ručne zberané prezreté strapce hrozna, z ktorých boli ručne odstránené nezrelé a poškodené strapce. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Hrozienkový výber
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 28 °NM. Ručne vyberané zdravé prezreté bobule hrozna, časti alebo celé strapce. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Cibébový výber
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 28 °NM. Ručne vyberané prezreté bobule hrozna, časti alebo celé strapce, zušľachtené účinkom vláknitej huby Botrytis cinerea Persoon. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Slamové víno
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 27 °NM. Dobre vyzreté hrozno, pred spracovaním skladované na slame, rohožiach z rákosia alebo zavesené na šnúrkach v dobre vetranej miestnosti najmenej 3 mesiace. Tradičný názov prislúcha iba vínam s chráneným označením pôvodu.
Ľadové víno
Víno vyrobené z hrozna dopestovaného na Slovensku, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 27 °NM. Hrozno zberané pri teplote -7 °C a nižšej, ktoré zostalo v priebehu zberu a lisovania zmrznuté, čím došlo k skoncentrovaniu hroznovej šťavy.
Suché
Víno, ktorého obsah zvyškového cukru nie je väčší ako 9 g/l a obsah kyselín nie je menší o viac ako 2 g/l. Chuťovo pôsobí ako bez cukru. Skúsený degustátor však cukor dokáže odhaliť.
Polosuché
Štandardne víno, ktorého obsah zvyškového cukru je v rozmedzí 4 – 12 g/l, ak nespĺňa podmienky pre suché víno. Ako polosuché môže byť označené aj víno, ktoré má 18 g/l zvyškového cukru, ak súčasne obsah kyselín nie je menší o viac ako 10 g/l.
Polosladké
Štandardne víno, ktorého obsah zvyškového cukru je v rozmedzí 12 – 45 g/l, ak nespĺňa podmienky pre polosuché víno.
Sladké
Víno s obsahom zvyškového cukru viac ako 45 g/l.
Šumivé
(sekt) Víno získané prvotným alebo druhotným kvasením muštu či vína s obsahom cukru v uzavretej nádobe. Pretlak oxidu uhličitého je viac ako 3 bary, pričom štandardne dosahuje 5 – 7 barov. Najznámejším predstaviteľom je Champagne.
Apelácia
Oblasť s homogénnymi pôdnoklimatickými podmienkami, spravidla vysadená jednou odrodou alebo skupinou odrôd, kde sa produkuje víno príbuzného charakteru, napr. Tokaj, Chianti, Bordeaux.
Barrique
Víno môže byť označené ako barrique iba vtedy, ak vyzrievalo v drevenom sude s objemom 225 až 228 litrov, v ktorom nebolo víno skladované viac ako 3 roky. Barikové sudy sú najčastejšie vyrobené z dubového dreva, ale môže byť použité aj agátové, gaštanové a iné.
Botrytída
Známa aj ako pleseň sivá. Jej ušľachtilej forme vďačíme za jedinečný, botrytický štýl vína, zároveň však spôsobuje významné škody a vinohradníci musia pred ňou vinič chrániť.
Adstringentný
Sťahujúci, zvierajúci, trpký. Nositeľom týchto vlastností sú vo víne polyfenoly, predovšetkým taníny.
Autochtónny
Pôvodný, vyskytujúci sa v mieste svojho pôvodu. Autochtónne odrody, autochtónne kvasinky.
Cibéba
Výraz cibéba znamená hrozienko. U nás sa výraz používa predovšetkým v súvislosti s tokajským vínom, do ktorého sa pridávajú cibéby – hrozienka, ktoré sa vytvorili na viniči pôsobením ušľachtilej formy plesne Botrytis cinerea. Obsahujú 30 – 60 % cukru.
Cukornatosť
Koncentrácia cukrov v hroznovom alebo ovocnom mušte. Zisťuje sa muštomermi. Na Slovensku sa najčastejšie cukornatosť vyjadruje v stupňoch normalizovaného muštomera (°NM). Hodnota jeho stupnice udáva, koľko kg cukru je v 100 l muštu.
Dozážny likér
Dozážny, prípadne aj expedičný likér sa používa na konečné dotvorenie štýlu šumivého vína. Jeho zloženie je často stráženým tajomstvom, pretože tento záverečný krok je veľmi dôležitý a dokáže výrazne zmeniť výsledný prejav šumivého vína.
Brut
Vyjadrenie obsahu cukru v šumivých vínach. Víno s obsahom cukru najviac 15 g/l.
Brut nature
Vyjadrenie obsahu cukru v šumivých vínach. Víno s obsahom cukru najviac 3 g/l.
Zero dosage
Vyjadrenie obsahu cukru v šumivých vínach. Víno bez prídavku cukru v dozážnom likéri.
Burčiak
Mušt v búrlivej fáze kvasenia, ktorý obsahuje 4 – 6 obj. % etanolu. Je kalný, má špecifickú kvasnú arómu a na účely konzumácie sa najčastejšie pripravuje zo skorých aromatických odrôd.
Cuvée
(assamblage, kupáž, zmes vín) Zámerne pripravená zmes vín, ktorá má svoje špecifické vlastnosti a jej účelom je pripraviť vína vyrovnanej kvality naprieč ročníkmi. Môže byť zložená z vín viacerých odrôd, viacerých ročníkov či technologických postupov.
DSC
Districtus Slovakia Controllatus je najvyšší stupeň kontrolovaného označenia pôvodu a kvality slovenských vín, napr. Skalický rubín.
Dochuť
Senzorický prejav vína, ktorý v ústach pretrváva po jeho prehltnutí. Počíta sa v kaudáliách, čo zodpovedá sekunde.
Fermentácia
(kvasenie) Biochemický rozklad cukrov, ktorý prebieha pomocou enzýmov produkovaných kvasinkami pri vzniku etanolu, oxidu uhličitého a vedľajších produktov.
Antioxidanty
Zdraviu prospešné látky, ktoré produkuje vinič na svoju ochranu. Majú blahodarné účinky na zdravie a chránia proti oxidačnému stresu. Víno chránia pred oxidáciou, čím predlžujú jeho životnosť. Patria sem napr. trans-resveratrol, katechín, epikatechín, quercetín, taníny, ...
Hodnotiaci hárok
Najčastejšie používaný 100-bodový hárok OIV, ktorý slúži na vyjadrenie kvality vína pomocou 100-bodovej stupnice. Zvlášť sa hodnotia parametre vzhľadu, vône a chuti, ako aj celkový dojem vína.
Kyselina
Skupina organických kyselín obsiahnutých v hrozne. Dostatok kyselín v mušte napomáha čistote kvasenia, vínu dodáva sviežosť a šťavnatosť a taktiež predlžuje životnosť vína.
Mušt
Čerstvo vylisovaná hroznová (ale aj všeobecne ovocná) šťava sladkej príjemnej chuti a vône. Bez ošetrenia sa mušt samovoľne rozkvasí, takže nie je možné dlhodobé skladovanie, ale jeho filtrácia a tepelné ošetrenie umožňujú aj dlhodobejšie skladovanie.
Myšina
Choroba vín s nedostatkom kyselín, ktorá sa prejavuje nepríjemnou arómou myšiny v ústach po prehltnutí.
Oranžové víno
Víno vyrobené dlhou maceráciou šupiek hrozna, čím dôjde k vylúhovaniu vysokého množstva farbiva. Pri použití semioxidatívnej technológie v spojení s odrodami s obsahom farbiva v šupke, ako je Tramín červený, Rulandské šedé, dosahujú vína až jantárový odtieň. Vhodnejší názov je macerované vína.
Perzistencia
Pozri dochuť
Reduktívne víno
Víno vyrobené technológiou, ktorá minimalizuje pôsobenie kyslíka.
Resveratrol
Presnejšie trans-resveratrol je látka, ktorej je pripisovaný francúzsky paradox. Chráni telo pred pôsobením voľných radikálov, pred oxidačným stresom, zabraňuje usádzaniu cholesterolov a vinič chráni pred hubovými chorobami. Patrí do skupiny stilbénov.
Rmut
Pomleté a odzrnené hrozno, z ktorého sa po vylisovaní získa mušt.
Rosé
Ružové víno, ktoré sa vyrába z muštu modrých odrôd bez nakvášania, prípadne s krátkym naležaním rmutu.
Samotok
Časť muštu, ktorá sa samovoľne uvoľnila z pomletého hrozna. Samotok obsahuje najväčší podiel cukrov a najmenej trieslovín. Historicky to bola najcennejšia časť muštu. Napr. známy svätojurský samotok. Dnešné citlivo pracujúce lisy význam samotoku v značnej miere potlačili.
Someliér
Odborník na nápoje v gastronómii, s prioritným zameraním na víno a ušľachtilé liehoviny. Zodpovedá za výber vín v reštaurácii a ich párovanie s jedlom.
Terroir
Strohá definícia je klíma, pôda, odroda a človek. Možno povedať, že je to súhrn faktorov ovplyvňujúcich prejav vína, definuje príbuzný štýl vín. Terroir je spätý s apeláciou a vína majú alebo by mali mať podobný charakter.
Tiché víno
Víno, ktoré neobsahuje oxid uhličitý, prípadne ho obsahuje veľmi málo. Môže obsahovať tzv. zvyškový oxid uhličitý po fermentácii v nepretlakovej nádobe.
Hon
Vinica. Hon je časť vinohradov, ktoré majú homogénny charakter. Podložie, sklon, oslnenie. Na jednom hone môže byť vysadených viacero odrôd, ale pôda a klíma sú identické, miestne. Na jednom mieste, napr. kopci, môže byť viacero honov.
Zvyškový cukor
Je cukor, ktorý zostane vo víne po riadenom či prirodzenom ukončení fermentácie. Je to prírodný cukor, ktorý pochádza z hrozna. Je zväčša výsadou tichých vín, pretože v šumivých je sladkosť ovplyvnená prídavkom cukru v dozážnom likéri. Sekty pripravené metódou ASTi však majú prirodzený zvyškový cukor.