Image

Zaujímavé miesta, o ktorých ste počuli a oplatí sa ich vidieť

Videli ste už živého zubra? Vedeli ste ze na vrchole Zobora bolo praveké hradisko?

Rozhľadňa Golianovo

Je výnimočná svojou stavbou a umiestnením

Má dve podlažia o rozmeroch 15 × 15 metrov, schodisko a šikmú strechu s plechovou krytinou. Prvé podlažie je vo výške 9 metrov a druhé vo výške 19 metrov. Rozhľadňa je vysoká 22,5 metra.

Nájdete ju na cyklotrase s názvom cyklistický chodník Nitra – Vráble a pri ideálnych poveternostných podmienkach je z nej unikátny výhľad až takmer k hraniciam Maďarska
Image
Image

Zubria zvernica - obec Lovce

"Na najväčší hrad na Slovensku v najstaršom meste Slovenska hrdo spomínajú aj Cyril a Metod."

Už z diaľky víta každého, kto sa rozhodol spoznať jeho slávu a dáva tak prísľub historickej i umeleckej atmosféry, ktorou dýcha celý hradný vrch. Nitriansky hrad sa vypína na návrší v srdci mesta.

Vodný mlyn a Múzeum
vodného mlynárstva v Kolárove

Posledný zachovaný lodný mlyn na území Slovenska.

Lodný mlyn v Kolárove na juhozápadnom Slovensku je posledným exemplárom plávajúceho mlyna a jediným lodným mlynom na Slovensku. V mlyne sídli Múzeum vodného mlynárstva.
Image
Image

Dražovský Kostol sv. Michala Archanjela

Najstarší románsky kostol, Kostol sv. Michala patrí k našim najfotogenickejším miestam.

Vedeli ste, že pre väčšinu Slovákov je navždy spojený s päťdesiatkorunovou slovenskou bankovkou? Kostolík nájdete na jej zadnej strane. Dražovský kostolík postavili v 12.storočí, kde údajne stál uprostred opevneného hradiska.

Pokiaľ by ste chceli nahliadnuť dovnútra, odporúčame si návštevu dopredu rezervovať cez farnosť Nitra Dražovce. Kostolík nemá pravidelné otváracie hodiny.

Zobor

Ako hrdý obor sa týči nad Nitrou vrch Zobor.

Aktívnou prechádzkou, alebo vytrvalostným nasadením na bajku Vám Zobor ponúkne okrem dobrého pocitu aj nádherný výhľad na mesto Nitra.

Vedeli ste že Zobor má aj svoje historické zaujímavosti?

Je tu viacero archeologických nálezísk. Na vrchole kopca bolo praveké hradisko, ktoré v 9. storočí pravdepodobne využívali Slovania ako útočištné hradisko (obvod valov bol takmer 3 kilometre). Na juhozápad od vrchu sa nachádzal už počiatkom 11. storočia kláštor benediktínov, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1111 (Zoborské listiny); spomína sa tu škola, ktorá je najstaršou doloženou školou na Slovensku. Kláštor možno vznikol už v 9. storočí. Neskôr na jeho mieste vznikol kláštor kamaldulov. Na juhovýchodnom výbežku Zobora sa nachádzalo slovanské hradisko, ktoré vzniklo koncom 8. storočia (pod základmi kostola z 11. storočia sa tu našiel starší kostol). Spolu s hradiskom na vrchole Zobora a ďalšími hradiskami tvorili v 9. storočí základ osídlenia veľkomoravskej Nitry.
Image
Image

Nádvorie Európy / pevnostný systém

Najväčší, dokonalý pevnostný komplex, ktorý nikdy nebol dobytý NEC ARTE – NEC MARTE = ani ľsťou, ani silou...

Komárno na svojom Nádvorí Európy umiestnilo viac ako štyri desiatky budov, postavených v mierke jedna ku jednej, ktoré reprezentujú architektúru a stavebné slohy typické pre temer všetky európske štáty. Obdivovať, prípadne aj porovnávať je možné budovy z Walesu, Vatikánu, Írska, Talianska, Transylvánie, Islandu či Grónska.

Arborétum Tesárske Mlyňany

Kráľovstvo rastlín a drevín z celého sveta.

Ďalšia príjemná zástavka. Či už ste prišli na sedadle bajku po cyklotrase, alebo pohodlne autom v arboréte zažijete dokonalý oddych s exotickým nádychom.  Arborétum Mlyňany bolo založené v roku 1892 uhorským šľachticom dr.Štefanom Ambrózy-Migazzim. Štefan Ambrózy sobášom s Antóniou Migazziovou získal veľkostatok, ku ktorému prikúpil dubovo-hrabový lesík vo Vieske nad Žitavou. V roku 1894 bola dokončená dominanta arboréta - Ambrózyho kaštieľ, a v roku 1905 bola ku kaštieľu dostavaná charakteristická veža. Ako popud k vybudovaniu arboréta boli Ambrózymu jeho časté návštevy a pobyty uprostred vegetácie južného Talianska.
Image
Image

Hvezdáreň Hurbanovo

Najstaršia vedecká inštitúcia v kraji

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, založená ako jedna z prvých v Európe v roku 1871 ako astro-fyzikálne observatórium. V pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja je Tekovská hvezdáreň v Leviciach (1956).