Image

RegionNitra má užastnú históriu vinárstva

Vďaka bohatstvu získanému obchodom
s vínom možno predpokladať, že víno malo svoj zásadný
podiel na udelení privilégií mestu Nitra

Image

Niektoré zdroje posúvajú začiatky vinohradníctva na
území dnešného Slovenska až do 7. storočia p. n. l.

S istotou môžeme tvrdiť, že na našom území oficiálne pestovali vinič a dorábali víno rímske légie usadené v blízkosti Dunaja až v treťom storočí nášho letopočtu. Predovšetkým v blízkosti významných posádok Carnuntum a Brigetio (dnešné Komárno). Možno predpokladať, že v nasledujúcich storočiach sa pestovanie viniča postupne rozširovalo, ale prvú dochovanú písomnú zmienku obsahujú až Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113. Práve listina z roku 1113, ktorá je akýmsi súpisom majetku, potvrdzuje pestovanie viniča benediktínskymi mníchmi z kláštora Sv. Hippolyta. Víno v tom čase neslúžilo iba pre potreby náboženských obradov, ale predstavovalo aj dôležitý obchodný artikel. V roku 1248 získala Nitra postavenie slobodného kráľovského mesta. Vďaka bohatstvu získanému obchodom s vínom možno predpokladať, že víno malo svoj zásadný podiel na udelení privilégií mestu Nitra. Do tohto obdobia sa datuje aj vpád Mongolov do Európy a vyvraždenie značnej časti obyvateľstva. Belo IV. pozval do vyľudnených oblastí prisťahovalcov z iných častí Európy. Na Zemplín prišli prevažne Taliani a na západné Slovensko zasa Nemci. Tí okrem nových odrôd priniesli aj nové zručnosti, ale hlavne vedeli vyrábať znamenité víno. Vďaka svojej kvalite sa vína predávali v celej strednej Európe.

VINOHRADNÍCKE OBLASTI REGIÓNU A ICH VINÁRSTVA

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Žiadnu zo slovenských vinohradníckych oblastí
nemožno označiť za geologicky a klimaticky homogénnu,
ale rôznorodosť, akou disponuje Nitrianska
vinohradnícka oblasť, nenájdete v žiadnej z nich.

Zo severu je ohraničená pohorím Považský Inovec, Tribeč a Štiavnickými vrchmi. Na juhu sa rozprestiera na sprašových rovinách a pahorkatinách Podunajskej nížiny a najvýznamnejšími tokmi, ktoré ju pretínajú v severo-južnom smere, sú rieky Váh a Hron. Spolu s rozdielnymi klimatickými a mikroklimatickými podmienkami ponúka Nitrianska vinohradnícka oblasť nepreberné množstvo charakterov a štýlov vína. Nitrianska vinohradnícka oblasť je rozdelená do 9 vinohradníckych rajónov.

Frtus Winery

Najdôležitejšími odrodami pre vinárstvo sú Pesecká leánka a slovenský novošľachtenec Noria. Ročná produkcia viac ako 30 000 fliaš. V portfóliu odrôd Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Devín, Milia, Noria, Chardonnay, Pesecká leánka, ružový Cabernet Sauvignon či Frankovka modrá a Dunaj. Historicky za svoje najlepšie víno považujú ďalší zo slovenských novošľachtencov, Dunaj 2015, bobuľový výber z vinice Deberča.

Pivnica Brhlovce

Malé butikové vinárstvo sídli priamo v históriou prevŕtaných skalných obydliach v Brhlovciach. Venuje sa autentickým, prevažne červeným vínam, pri ktorých výrobe nepoužíva selektované kvasinky, enzýmy, arabskú gumu a iné invázne chemické doplnky. Cieľom nie je vyrobiť jedno veľké víno, dôležitá je cesta a kontinuita života. „Pinot noir je túžba, ktorá ženie vpred, a Frankovka modrá, to je láska.“

Château Topoľčianky

Dnes sa vďaka svojim prémiovým vínam radí medzi elitné slovenské vinárstva. Potvrdzuje to aj ocenenie Vinárstvo roka 2018. Produkcia presahuje 8 miliónov fliaš. Château Topoľčianky obhospodarujú takmer 600 ha vlastných viníc v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Historicky najväčší úspech však dosiahli s Devínom 2013, slamové víno, ktorý sa stal absolútnym šampiónom prírodne sladkých vín. Dunaj 2015 sa dostal do finále súťaže AWC Vienna a Cabernet Sauvignon rosé pravidelne zbiera zlato v Paríži.

Pivnica Palík

60-tisíc koreňov viniča na ploche 15 hektárov. Hrozno spracúvajú v staroslávnej, viac ako 230-ročnej veľkopeseckej vínnej pivnici, ktorú nezničili ani víchrice histórie uplynulých storočí. Cieľom vinárstva je produkovať vysokokvalitné, cenovo dostupné vína s odrodovým charakterom, ktoré v sebe ukrývajú špecifickosť peseckého vinohradu.

Žitavské vinice

Žitavské vinice sa radia medzi butikové vinárstva. Produkcia nepresahuje 20 000 fliaš. Celkovo obhospodarujú asi 4,5 ha. Odrody: Sauvignon, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rulandské šedé, Muškát Ottonel, Tramín červený, Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon či dokonca Shiraz, u nich nájdete aj skutočné skvosty z radu novošľachtencov Nitria, Rosa, Dunaj, Hron, Noria, Milia, Hetera,... Najväčší skvost je odroda Devín v slamovom prevedení. Najväčší úspech, ktorý vinárstvo Žitavské vinice dosiahlo, je zisk statusu trojhviezdičkového vinárstva na AWC Vienna, ktoré sa doteraz okrem Žitavských viníc, nepodarilo dosiahnuť žiadnemu slovenskému vinárstvu.

Víno PD Mojmírovce

Produkcia PD Mojmírovce dosahuje viac ako 120-tisíc fliaš. PD Mojmírovce majú vinice na ploche viac ako 126 ha. Odrody: Rizling rýnsky, Chardonnay, Sauvignon, klarety z modrých odrôd či bariková Frankovka modrá, Alibernet, Cabernet Sauvignon. V poslednej dobe pribudla aj nová výsadba slovenských novošľachtencov Milia, Noria, Hron a Dunaj.

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť je najjužnejšia
a zároveň najteplejšia vinohradnícka oblasť a mnohí
odborníci ju považujú zároveň za najlepšiu vinohradnícku
oblasť na Slovensku.

Oproti zvyšku Slovenska je tu najväčšie zastúpenie modrých odrôd, ktoré potrebujú viac slnečného svitu a tepla a majú dlhšie vegetačné obdobie. Z juhu je ohraničená Dunajom a v severo-južnom smere ňou pretekajú rieky Váh, Hron a Ipeľ so svojimi prítokmi, ako je Nitra, Žitava či Malý Dunaj. Celková výmera viníc v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti je viac ako 4 700 ha (údaj k 31. 7. 2017). Spoločným menovateľom vín je vyšší podiel alkoholu vďaka skorému dozrievaniu. Pri niektorých odrodách sa dá dosiahnuť pozoruhodná cukornatosť na úrovni 30 či dokonca 40 °NM. Z odrôd sú dominantne zastúpené Rizling vlašský 754 ha, Veltlínske zelené 600 ha, Frankovka modrá 573 ha, Müller Thurgau 382 ha, Svätovavrinecké 354 ha, Cabernet Sauvignon 295 ha, Rizling rýnsky 218 ha, Chardonnay 142 ha, Rulandské biele 135 ha, Alibernet 123 ha, Sauvignon 102 ha a Tramín červený 93 ha. Čoraz väčšie plochy zaberá odroda Dunaj, ale nájdeme tu aj Cabernet franc, Merlot alebo dokonca teplomilný Syrah.

Strekov 1075

Ikona medzi vinárstvami vyznávajúcimi neinvazívny štýl výroby vína. Nakoniec, Strekov patrí k najlepším vinohradníckym polohám Nitrianskeho kraja a Slovenska. Celková výmera je 17 ha. Ročná produkcia vinárstva Strekov 1075 je približne 30 000 fliaš. Vo vinárstve môžete ochutnať špeciality ako Rizling vlašský fermentovaný na šupkách, Veltlínske zelené vyzrievané pod flórom, Modrý Portugal bez prídavku síry. Opomenúť nemožno ani vlajkovú loď z odrody Frankovka modrá, ale v ponuke nájdete aj Dunaj, Devín či Alibernet.

Bott Frigyes

Celková výmera vinohradov je 10 ha. Za najperspektívnejšie v danej oblasti považuje Bott Frigyes odrody Furmint, Lipovina a Rizling rýnsky. Najväčšiu plochu vo vinici preto zaberá Rizling rýnsky s výmerou 1,5 ha, po jednom hektári Lipovina, Furmint, Frankovka modrá a o niečo menšiu rozlohu má Kadarka a Pinot noir, Pinot Meunier.

Château Belá

Nepochybne najslávnejšie vinárstvo Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Vinárstvo sídli v starej klenbovej pivnici päťhviezdičkového hotela Château Belá. Vinárstvo Château Belá sa zapísalo do povedomia svetovej verejnosti famóznym Rizlingom rýnskym 2001, bobuľový výber. Skvelou voľbou je tiež prekrásny Pinot noir, barikový Alibernet, Cabernet Sauvignon, Breslava, Veltlínske zelené, Rizling vlašský... Vína zo Château Belá nájdete vo svetových metropolách ako New York, Londýn, Paríž, Tokio

Vinárstvo Berta

Menšie rodinné strekovské vinárstvo, ktorého produkcia je na úrovni 35 000 fliaš ročne. Časť hrozna spracovávajú z obce Gbelce, ale najviac si vážia svoje vlastné 2,2 ha vinice priamo v Strekove, ktoré sa rozprestierajú na dvoch susediacich honoch, Odrody: Rizling vlašský, potom Muškát moravský a Dunaj, Sauvignon, Pálava, Chardonnay, Cabernet Sauvignon ako rosé a červený Alibernet.

Château Rúbaň

V areáli lesoparku na konci obce Rúbaň nájdeme vinárstvo Château Rúbaň. Z odrodových vín nájdete v ponuke Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Svoj sen, Noriu, Miliu, Chardonnay, Dunaj, Cabernet Sauvignon, Alibernet a Frankovku modrú, Rizling rýnsky a Alibernet z Rúbane. Ročná produkcia vína sa pohybuje okolo 100 000 fliaš.

Rodinné vinárstvo Kasnyik

Plocha viníc 9 ha. V zmysle charty sa orientujú na bioprodukciu. Vlastné vinice sú v bio režime od roku 2014. Z odrôd majú vysadené Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Chardonnay, Devín, Sauvignon, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Dunaj, Alibernet, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot noir. Špecialitou sú vína z línie Na bobuliach. Celková produkcia vinárstva je 30 000 fliaš ročne. Filozofia vinárstva bratov Kasnyikovcov sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Snažíme sa robiť strekovské víno, to je všetko.“